Rodzaje czynności podejmowanych przez Urząd Skarbowy
Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy czynnościami sprawdzającymi podejmowanym przez urząd skarbowy, postępowaniem podatkowym a kontrolą podatkową? Dodatkowo organy podatkowe mogą dokonywać nabycia sprawdzające oraz przeprowadzać kontrolę celni–skarbową.
Czynności sprawdzające – czyli?…
Może zdarzyło Ci się otrzymać telefon z Urzędu Skarbowego z prośbą o dostarczenie faktur – z informacja o nr faktur i datach wystawienia faktur? Dodatkowo poproszono np. o przedłożenie dokumentów potwierdzających możliwość odliczenia 100 % VAT od faktury na zakup paliwa? To właśnie znak, że masz do czynienia z czynnościami sprawdzającymi prowadzonym w odniesieniu do Twojej działalności gospodarczej przez urząd skarbowy.
Podstawa prawna czynności sprawdzających
Czynności sprawdzające są zdefiniowane w dziele V art. 272 do art. 280 ustawy Ordynacja podatkowa. W ramach czynności sprawdzających organ podatkowy może podejmować działania określone w ustawie ordynacja podatkowa m.in. takie jak:
- Sprawdzenie czy deklaracje zostały złożone w terminie
- sprawdzenie czy wpłaty są dokonywane w terminie
- sprawdzenie, czy składane deklaracje są formalnie poprawne
- ustalenie stanu faktycznego – poniesionych kosztów i uzyskanych przychodów w odniesieniu do złożonych deklaracji i dokonanych wpłat podatku
Działania organu podatkowego
Czynności sprawdzające mogą być również prowadzone w zakresie weryfikacji wymiany informacji o podatku od towarów i usług popularnie nazywanym podatkiem VAT z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Jeżeli w trakcie czynności sprawdzających prowadzonych przez urząd skarbowy okaże się, że złożona deklaracja zawiera błędy rachunkowe, oczywiste pomyłki bądź została wypełniona niezgodnie z określonymi wymaganiami to:
- organ podatkowy koryguje taką deklarację, jeżeli kwota np. do zapłaty nie przekracza 5.000 zł lub
- zwraca się do osoby składającej deklarację o jej skorygowanie i złożenie wyjaśnień jednocześnie urząd skarbowy wskazuje przyczyny z powodu których kwestionuje dane zawarte w deklaracji.
W przypadku, kiedy to organ podatkowy dokona korekty Twojej deklaracji to ma obowiązek przesłać poprawioną deklarację, a osoba pierwotnie składająca deklarację ma 14 dni czasu, aby wnieść sprzeciw na przesłaną deklarację. Wniesienie sprzeciwu anuluje skorygowaną deklarację. Natomiast jeżeli sprzeciw na korektę deklaracji nie zostanie wniesiony to korekta jest skuteczna.
Co, jeżeli nie złożyłeś deklaracji mimo takiego obowiązku?
Urząd skarbowy w takiej sytuacji, może zażądać od Ciebie złożenia wyjaśnień, dlaczego korekta nie została złożona i może zażądać złożenia deklaracji. Ta sama procedura dotyczy sytuacji, w której nie złożyłeś sprawozdania finansowego.
Czekasz na zwrot podatku i go nie otrzymujesz?
Organ podatkowy może zwrócić się do Ciebie o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, z których wynika prawo do zwrotu podatku.
Organ podatkowy, za Twoją zgodą, może dokonać oględzin lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu, jeżeli jest to niezbędne do zweryfikowania zgodności stanu faktycznego z danymi wynikającymi ze złożonej przez Ciebie deklaracji czy też z innych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na cele mieszkaniowe.